Segíts magadon! Önsegítő tevékenységek

2014. augusztus 8.

onsegitesEgy krónikus betegséggel együtt élni fizikai és lelki kihívás az érintettek és szeretteik számára egyaránt. Ha a megbetegedéskor jelentkező kezdeti – teljesen természetes – nehéz időszakon túl vagy, rajtad (is) múlik, mennyit teszel boldogságodért. Érdemes belevágni az “önsegítésbe”. De mit jelent ez?


Mozgás

futas

Nem az az érdekes, hogy milyen testedzést végez az ember, hanem hogy rendszeresen teszi-e. Két dologra mindenképp érdemes figyelni terved kialakításakor: személyes egészségi állapotodra és arra, hogy milyen mozgás vagy játék áll hozzád közel. A csapatjátékok arra is jók, hogy barátokat szerezz.


Amire azért figyelj oda:

Aki krónikus betegséggel él, az mindenekelőtt kérdezze meg kezelőorvosát, létezik-e számára ellenjavallott mozgásforma. Ha szükséges, a szakember ajánlhat gyógytornászt is, aki segít kidolgozni és/vagy begyakorolni a testünk-lelkünk egészségét elősegítő, nem pedig romboló edzéstervet. Kevés az az állapot, amely megakadályozná, hogy valamilyen típusú rendszeres mozgást végezhessünk.Testileg és lelkileg egyaránt óriási szerepe van a kisebb erőkifejtéssel járó sportnak is.

Tipp:

Nem kell rögtön sokat akarni – az ember nem képes mindenre, ám rengeteg dolgot meg tud tanulni. Napi tíz perc tornával/tánccal/sétával/futással – akármivel kezdve néhány hónap alatt elérheted a minden szempontból ideális 30-50 perces programot.

A kezelőorvos és a gyógytornász tanácsainak megfogadása mellett ne nyugodj addig, míg meg nem találod azt a mozgásformát, amelyben valóban örömödet leled. Azért mert a barátnő-barát/családtag – akárki jógázik/fut/teniszezik/aerobikozik/ – akármit csinál, még nem biztos, hogy te is éppen abban a gyakorlatban találsz majd örömet. Keresd meg saját sportodat – de ne feledd, elsőre valószínűleg semmi se esik majd (annyira) jól.

Művészetek

Finger paintingAntony De Mello jezsuita szerzetes, misztikus és gondolkozó ír többek között egyik művében az öntudattalan cselekvés értékéről, arról, micsoda lelki pluszt ad, ha egy tevékenységet kizárólag annak gyönyörűségéért teszünk – festünk pl. az alkotás kedvéért – és nem azért, hogy eldicsekedjünk művünkkel vagy eladjuk. A művészetek élvezete és az alkotás öröme fantasztikus hatással lehet az ember lelkére – életére és személyiségére. Pszichés értéke még ezen túl is van: az az élmény/gondolat/érzés, amit leírunk, lerajzolunk, stb. – feldolgozhatóbb módon tárolódik tudatunkban.


Relaxáció

relaxA relaxáció nem feltétlenül jelenti XY természetgyógyász vagy bármilyen tanító utasításainak pontos követését. A lényeg, hogy minél teljesebb mértékben törekedjen az ember akár csak 5-10 percre elcsendesedni – elhallgattatni egymást kergető gondolatait és csak pihenni – vagy megérezni azt a belső harmóniát, ami boldoggá tehet, csak a nagy zűrzavarban nem vesszük észre. A relaxáció a test és a lélek együttes feladata, hiszen izmainkat is el kell lazítanunk a gyakorlat során. Erre vonatkozóan számtalan, az interneten is megtalálható technika létezik, és nyomtatott irodalma is gazdag – ide vág többek között a már említett Antony De Mello műve, a Test és Lélek imája – ami – annak ellenére, hogy a kötet egy része valóban imádság – nem csak hívő emberek számára lehet hasznos olvasmány.


Győzködd magad!

napraforgoBelső erőd felkutatása és céljaid érdekében való mozgósítása nem könnyű – de amennyire nehéz, annyira hasznos feladat. A saját magunk meggyőzése arról, hogy valami jól alakul vagy valamiben jók vagyunk – és ezáltal a jó dolgok megteremtése – sokak tapasztalata szerint lehetséges. Dr. Joseph Murphy például rendkívül lelkesen fejtegeti ezt a témát Tudatalattid csodálatos hatalma c. könyvében. Az biztos, hogy bár vannak az életben iszonyú nehéz helyzetek, saját látásmódunkkal és hozzáállásunkkal sok rossz élményt elviselhetőbbé vagy előrevivővé tehetünk.


Nyitás a világra

simogatasAz mindig mindenkinek jót tesz, ha nem csak befelé figyel és saját magában forog körbe-körbe, hanem ajtót nyit a világra és kíváncsian, szépségre, érdekességre, tudásra éhesen figyeli és felkutatja mindazt a világból, ami inspirálja, elgondolkoztatja vagy örömet okoz neki. Az sem lehet akadály, ha mozgásunkban korlátozottak vagyunk – az Internet ma már bárhová “elröpíti” az embert.


Tipp:

Ne csak elvont módon figyelj a világra! Próbáld megérteni és átérezni a körülötted élők, elsősorban családtagok, barátok, de akármilyen módon az életedben szereplő emberek érzéseit, tetteit, és gondolkozz el rajta, mivel segíthetnél nekik Te abban, hogy boldogabbak legyenek.

Aktivitás

Az aktív fizikai vagy szellemi tevékenység öröme a művészetekhez hasonlóan az alkotás örömét, az élet értelmének megélését ajándékozza az embernek – mindenfajta aktivitás jó, a passzív belenyugvás viszont általában messze esik a boldogságtól.