Beszéljünk a fájdalomról!

2016. október 26.

Milyen típusú hasi fájdalmak jellemzőek a gyulladásos bélbetegségekben? A kórképek mely stádiumaiban fordulnak elő ezek a tünetek? Mikor, milyen fájdalomcsillapítást lehet alkalmazni? Válaszokat dr. Veres Gábortól, a Semmelweis Egyetem Bókay Gyermekklinika docensétől kaptunk.

Gyulladásos bélbetegségben sajnos gyakori a hasfájás. Veres Gábor első tanácsa, hogy nagyon fontos megfigyelni a hasfájás és a székelés időbeni viszonyát, mert ez sokat elárul a kórképről, ami a panaszt okozza.

Colitis ulcerosában…

Colitis ulcerosa esetén, mikor a vastagbelet érinti a fekélyes gyulladás, általában maga a székelés okoz szenvedést az érintett számára. Legtöbbször a végbél gyulladt, és a gyulladás innen terjed „visszafelé”, más típusú fájdalmat okozva, mint a Crohn-betegség. Colitis ulcerosában tehát a székelés és a fájdalom sokszor együtt jár.

Crohn-betegségben…

Crohn-betegségben a bélgyulladás vagy a szűkület leggyakrabban a vékony-, és a vastagbél találkozásánál alakul ki. Ebben az esetben az érintett gyermek/fiatal görcsös hasfájástól szenved, majd megkönnyebbül, és utána, később megy el székelni. Ez azért van, mert a fájdalom akkor támad, amikor a széklet a vékonybél gyulladt szakaszából a vastagbélbe jut.

Ilyenkor jelez (pl.) veszélyt

A fentieknek megfelelően, amikor a has jobb oldalán nagyon intenzív hasgörcs előzi meg a megkönnyebbülést, majd az azt követő a székelést, azt jelezheti, hogy a gyulladt bélszakasz (ahol a vékonybél találkozik a vastagbéllel) egyre rosszabb állapotban van, és egyre inkább beszűkül, esetleg a szűkület előtt tágulat alakult ki. A jobb alhasi görcsös hasfájás tehát veszélyes, alarmírozó tünet, amit észlelve orvoshoz kell fordulni, mert további vizsgálatot tesz szükségessé, akár sebészeti beavatkozás is indokolt.

Nem mindig az alapbetegség okozza

A hasfájás egy másfajta beosztása szerint megkülönböztethetjük azokat az eseteket, mikor a gyulladásos betegséggel kapcsolatos hasfájásokat észlelünk, és amikor más okból jelentkezik ilyen panasz. Sajnos a gyulladásos bélbetegségek a gyerekeket hajlamosítják a különböző bélfertőzésekre, clostridium difficile infekcióban például gyakrabban szenvednek, illetve nekik is lehet tejcukor-, vagy lisztérzékenységük, vírusos vagy egyéb bakteriális infekciójuk. A harmadik csoportba azok a hasfájások sorolhatóak (funkcionális-, nem organikus eredetű hasfájás), amikor az alapbetegség pszichés, lelki megterhelését jelzi a hasfájás, tehát pl. stressz hatására, (sokszor hasfeszüléssel együtt) jelentkezik a fájdalom.

boy

Az sem mindegy, hogy hol fáj

Minél inkább eltér a fájdalom a has közepétől, annál valószínűbb, hogy valamilyen komolyabb problémát jelez. A funkcionális hasfájás vagy a tejcukor-érzékenység okozta tünetek például a köldök körül fájnak. Amikor a fájdalom nem a köldök körüli, hanem ettől valamelyik irányba eltér, akkor nagyobb az esély szervi-organikus eltérésre. Például jobb alhasi fájdalom jelezheti a terminális ileum (csípőbél vége) gyulladását, a has felső részének fájdalma fekélyre, Helicobacter pylori infekcióra utalhat. Vagyis a Crohn-betegség eredetű panaszok inkább a has jobb alsó részén jelentkeznek, és colitises fájdalom viszont inkább a has bal oldalára jellemző.

Végig kell gondolni az okot, és aztán csillapítani a fájdalmat

Komoly hasfájás esetén tradícionális láz és fájdalomcsillapítót, vagy simaizom-lazítót lehet adni, de azért érdemes törekedni a minél szerényebb gyógyszerbevitelre. Görcsös hasfájás ellen az egyszerű láz-, és fájdalomcsillapítót érdemes görcsoldóval kombinálni. Amennyiben a hasfájást ízületi panaszok is kísérik, akkor nem-szteroid gyulladáscsökkentő vegyület ajánlott. Ezeknek az alkalmazását szintén nem szabad túlzásba vinni. Nagyon fontos, hogy a kezelőorvosunkkal konzultáljunk, ha a fájdalom nem múlik, ill. az eredetet illetően kétségünk támad. Az orvosi konzultáció és vizsgálat segít kideríteni, hogy mely csoportba sorolható a fájdalom. Hiszen, ha azért fáj a gyermek hasa, mert aktívabb a betegsége, akkor az alapbetegséget kell elsősorban kezelni, ellenben ha valamilyen társbetegség okozza a gondot, akkor azt a kórképet kell megtaláni és célzottan kezelni. Például ismert tény, hogy hazánkban a lakosság 35-40 %-a tejcukor-érzékeny. Ha a hasfájást ez az állapot okozza, akkor a fájdalom az étrend rendezésének köszönhetően (laktózmentes étrend) fog elmúlni. Mielőtt tehát beadjuk-bevesszük a fájdalomcsillapítót, mindig gondoljuk végig, hogy mi lehet a fájdalom kiváltó oka, orvoshoz kell-e fordulni.