Komoly megszorítások nékül

2014. december 10.

Megkérdeztük dr. B. Kovács Juditot, a Heim Pál Gyermekkórház Gasztroenterológiai és Nephrológiai Osztályának főorvosát, milyen szerepe van a diétának az IBD komplex terápiájában.

Válasszuk külön a betegség aktív és tünetmentes (remissziós) szakaszait! A Crohn-betegség aktív időszakaiban a szokványos táplálás felfüggesztésével, kizárólagos tápszeres táplálással (exkluzív enterális táplálás) az esetek többségében meg lehet szüntetni a gyulladás tüneteit. A  tápszeres kezelés mind a betegtől, mind a családtagoktól nagy akaraterőt, sok-sok önfegyelmet kívánó módszer, de jótékony hatása erős gyógyszerek hatásával vetekszik, azok mellékhatásai nélkül. Colitis ulcerosában a  tápszeres kezelésnek nincs ilyen szerepe, de az aktív periódusokban kímélő étrendre van szüksége a betegnek.

A nyugvó, remissziós időszakok alapszabálya: az étkezés legyen rendszeres, az étrend legyen tápláló, ízletes, az egyéni igényeknek és ízlésnek megfelelő. Sok esetben ilyenkor is hasznos a tápszeres kiegészítés. A nehéz ételeket kerülni kell. Ami nem tesz jót és nem esik jól, azt nem kell enni, de az indokolatlan korlátozásoknak több a kára, mint a haszna. Régi tévhit például, hogy minden kolitiszes egyénnek tejmentesen kell étkeznie, holott ezt a kérdést is személyre szabottan, egyénileg kell eldönteni.

A főorvosnő mindehhez még hozzáfűzte: “Tapasztalatom szerint a diéta szerepét sokszor eltúlozzák az IBD-vel élő emberek, aminek talán pszichés oka lehet: jól esik az embernek az a tudat, hogy aktívan tehet valamit a saját egészsége és jólléte érdekében. Elismerem, hogy ez fontos szempont, de konkrét funkcionális defektus bizonyítása nélkül semmiféle megszorítást nem ajánlok.”