Környezeti hatások és alternatív terápiák

2016. október 12.

A környezeti hatások szerepéről, az alternatív terápiákhoz való hozzáállásról, valamint a láz és fájdalomcsillapításról is szó esett dr. Veres Gábor NGYB! klubjában.

genA környezeti hatások szerepéről dr. Cseh Áron beszélt. Genetikai állományunkat környezetünk alakítja, vagyis gének szintjén is alkalmazkodunk a változó világhoz – derült ki előadásából. Mai tudásunk szerint 160 különböző gén hozható összefüggésbe az IBD-vel. A környezeti hatások ezen gének működését is befolyásolhatják.

 

Így lehetséges, hogy pl. a dohányzás vagy a nem szteroid gyulladás csökkentők használata, de akár a lakóhely földrajzi elhelyezkedése is hatással bírhat a gyulladásos bélbetegségekre való hajlamra. Az iparilag fejlett országokban a fokozott higiénének is szerepe lehet ezen kórképek nagyobb gyakoriságában.

 

Bélrendszerünkben 1-2 kilogrammnyi baktérium él, ez jelenti a normális bélflóránkat. Ha a baktériumok mennyisége vagy összetétele megváltozik, illetve a különböző baktériumfalyok közötti egyensúly felborul, az egészségkárosodáshoz vezethet – az IBD kialakulásában nagy jelentőséget tulajdonítanak ennek a faktornak is. A dohányzás, a különböző gyógyszerek alkalmazása csökkenti a bélnyálkahártya védekező képességét, elősegítve a bélflóra megváltozását.

 Az “alternatív terápiákról”

gyogycuccA gyógyszercégek nagy erőkkel kutatják a gyulladásos bélbetegségek minél hatékonyabb terápiáját, de a kereskedelemben számos alternatív kezelés is elérhető. Míg a gyógyszercégek termékeinek hatékonysága és biztonságossága bizonyított – éppen ezért kellenek hosszú évek, míg a patikákba kerülnek – a különböző gombák és egyéb “csodaszerek” ilyen szigorú ellenőrző vizsgálatokon nem esnek át, így vagy használnak, vagy ártanak, vagy csak egyáltalán nem érnek semmit. További gond lehet, hogy azt sem tudjuk ezekről, rontják-e a valóban gyulladást csökkentő és jó állapotot fenntartó gyógyszeres kezelés hatását, vagy sem.

Ezért kell nagyon óvatosan bánni az egészségügyi hatóságok által nem törzskönyvezett (a köznyelvben alternatív) terápiákkal – mondta a szakértő. Az, aki a kezelőorvos által felírt gyógyszerek mellett ilyen kiegészítő módszerekkel is kísérletezne, akkor jár el helyesen, ha a kipróbálás előtt egyeztet a kezelőorvossal erről, és közösen döntenek minden szer használatáról. Az IBD terápiája komoly dolog, amit a csodaszerek reklámja helyett bízzunk a szakemberekre – tanácsolta Cseh Áron gyermekorvos.

 Gyógyszerek lázra, hasfájásra

Előkészületben lévő cikkünkben részletesebben is foglalkozunk a különböző típusú hasfájásokkal és kezelésükkel, de már itt a klubrendezvényen is elhangzott a kérdés, hogy láz vagy hasfájás esetén milyen gyógyszereket lehet adni Crohn-betegségben és colitis ulcerosában, különösen a szövődményes, szűkülettel járó esetekben. Dr. Veres Gábor válasza az volt, hogy alapvetően minden lázcsillapításra általánosan használt szer adható. A hagyományos módszereket előnyben részesítjük a non szteroid gyógyszerekkel szemben – de ez sem áthághatatlan szabály. Szükség esetén antibiotikum vagy spazmolitikum adása is megengedett. A probiotikumok előnyösek lehetnek hosszabb távú antibiotikum kezelés esetén.