“Ne gyulladj be! – Inkább egyél!”

2016. december 15.

Milyen az egészséges étrend? Miért fontos a gyermekek és a serdülők a számára szükséges energiabevitel biztosítása? Hogyan és miért sérülhet ez a szempont gyulladásos bélbetegségben? Milyen tápanyagok segíthetnek, és vannak-e olyan tápanyagok, amelyek kerülendőek az IBD-sek számra? Milyen általános táplálkozási tanácsokat fogalmaztak meg a szakértők? Mindez kiderül dr. Kadenczki Orsolya előadásából, amelyet a Debreceni Ne Gyulladj Be! IBD klubban tartott.

Dr. Kadenczki Orsolya az egészséges táplálkozásra vonatkozó tények ismertetésével kezdte előadását, ennek megfelelően felvetítette az optimális étrend piramisát, melynek alapját képezi a folyadékbevitel (elsősorban víz), majd ezt követik az energiát biztosító gabonafélék, melyek szénhidrátban gazdagok, illetve tele vannak élelmi rostokkal. A következő “polcon” találhatóak a zöldségek és a gyümölcsök, amelyek élelmi rost-, illetve vitamin források étrendünkben. A piramis utolsó előtti szintjén található tejtermékek és húsfélék a fehérjebevitelünket fedezik, legkevesebbet pedig zsiradékból és édességből kellene fogyasztanunk.

mediterranA nagyon egészségesnek számító mediterrán étrend piramisa kicsit más: legalján a napi rendszeres fizikai aktivitás szerepel. A következő szinten rengeteg zöldség és gyümölcs is szerepel a gabonafélék mellett, ezt követik a halak és más tengeri élőlények. Sokkal kevesebb húskészítményt fogyasztanak a tenger közelében élő emberek.

 

Fehérjebevitelüket a halon kívül főként a baromfi, a tojás, a sajtok és a joghurt fedezik. A piramis csúcsán találhatóak a zsiradékok és egyéb húskészítmények, illetve naponta 1-2 dl jó minőségű vörösbor is az általános menü részét képezi (kizárólag felnőttek számára).

 

A gyerekek normális napi energiabevitele

 

afonyaEgy 60 kg-os nő napi optimális energiabevitele 1500 kalória (25-30 kcal/testsúly kg), míg egy egyhónapos csecsemőé 100kcal-t is elérhet kilogrammonként. Azaz egy újszülöttnek négyszeres kalóriamennyiséget kell bevinni a szervezetébe, hiszen egy csecsemő a születési súlyát 1 éves korára megháromszorozza. A kalóriaigény még serdülőkorban is közel duplája a felnőttek igényének. Az optimális energiabevitel biztosításához gyermekkorban a felnőttekétől eltérő étrend szükséges. Ha ezt a kalóriabevitelt nem tudjuk biztostani, a gyermek megtorpan a növekedésben és a súlygyarapodásban.

Rossz állapotban lévő gyulladásos bélbetegek közül sokan szenvednek alultápláltságtól, aminek az oka lehet az, hogy beteg nem tud annyit enni, amennyi táplálékra szüksége lenne. Illetve okozhatja a gondot felszívódási zavar vagy hasmenés is, amikor hiába eszik valaki ugyanannyit, mint korábban, mégis fogyásnak indul. Az IBD-s szervezetben zajló gyulladásos folyamat is óriási energiát emészt fel.

Kadenczki Orsolya előadásában a következő kérdésekre is választ adott:

- Melyek a bizonyosan káros tényezők a gyulladásos bélbetegséggel élők számára?

  • Az elhízás, melynek következtében megváltozik a gyulladásos bélbetegségek kialakulásában is szerepet játszó bélflóra. Másrészt azt is tudni kell, hogy maga az elhízás is egy gyulladásos folyamat, mely az egész szervezetet érinti, tetőtől-talpig. Tehát a túlzott energiabevitel sem jó.
  • A zsírsavak – ezek közül is az omega-6 zsírsavak. Az omega-3 zsírsavak (tengeri halakban találhatóak) nem tesznek rosszat, de túlzott mértékben ezeket sem jó fogyasztani, mert kórossá válhat az össz-zsírbevitel.
  • Zsíros húsok – illetve a vörös húsokat kizárólag hetente egyszer javasolják.

- Milyen táplálékok, tápanyagok bírnak áldásos hatással IBD-ben?

  • Elsősorban a Crohn-betegség rizikóját csökkenti a magas élelmi rost és gyümölcs bevitel.
  • Elsősorban a colitis ulcerosa rizikóját csökkenti a fokozott zöldség bevitel.
  • Bizonyos probiotikumok colitis ulcerosában, abban az esetben, ha a betegség nem az egész vastagbelet, hanem csupán a végbelet és a szigmabelet érinti: ilyen az E. coli törzs, valamint a VSL 3 nevű koncentrátum keverék.
  • Antioxidánsok, melyek a stressz szervezetünkre gyakorolt hatása ellen jók, így a C-vitamin, az E-vitaminban található tokoferol, valamint a kurkumin.
  • Optimális energia bevitel.
  • Optimális fehérje bevitel. Gyerekek számára elsősorban állati fehérjék ajánlottak, (ezekben vannak esszenciális aminosavak, amelyeket a szervezetünk nem tud önállóan előállítani), de növényi eredetű fehérjéket is lehet fogyasztani. A vegetáriánus étrend gyermekkorban nem javasolt, felnőttkorban dietetikus segítségével alkalmazható biztonsággal.
  • Milyen általános tévhiteket ismerünk az IBD-s étrenddel kapcsolatban?
  • Tévhit, hogy a tejtermékek károsak és fogyasztásuk kerülendő. Csupán a nagy mennyiségű tejtermék lehet káros, magas telített zsírtartalma miatt (mivel más élelmiszerekkel is sok zsírt viszünk be). Akinek szüksége van rá, az laktózmentes tejtermékeket fogyasszon, de az IBD önmagában nem jár tejcukorérzékenységgel.
  • Tévhit, hogy a kókuszzsír és a pálmazsír 100%-ban egészséges. Nagy mennyiségben egyáltalán nem az.
  • Tévhit, hogy egészségesek a növényi eredetű tejek. Ezeknek a termékeknek nincs tápértékük, ellenben kalória mennyiségük –feltéve, ha cukorral ízesítjük – ugyanannyi, mint a normál tejé, valamint az sem igaz, hogy minden esszenciális aminosav megtalálható ezekben a készítményekben.
  • Tévhit az is, hogy a diéta önmagában elegendő lehet a gyulladásos bélbetegségek nyugalomban tartásához.

Egyenlőre nem ismerünk olyan diétát, amivel meg lehet előzni az IBD-t, vagy a betegség nyugalmi időszakát megnyújthatjuk, de egyáltalán nem kizárt, hogy létezik ilyen étrend. Olyan tápanyagot sem ismerünk, amelynek fogyasztása mindenképp, 100 %-os biztonsággal kedvezően hat a betegségre. Ezekre a kérdésekre választ kaphatunk a jövőben, mert zajlanak kutatások ilyen irányban.

Általános táplálkozási tanácsok:

Az IBD-vel élő emberek számára nincsenek szigorú táplálkozásbeli megszorítások, de fontos, hogy amit esznek, az jó helyről, biztos forrásból származzon, és lehetőleg otthon készítsék el az ételt.

A „bio” nem mindig jó – megtévesztő lehet a felirat. Tudnunk kell, hogy mikor mit kell kerülni és keresni a táplálkozás során – ismerjük meg saját testünk reakcióit. Ha valamire allergiásak vagyunk vagy mindig rosszat tesz számunkra, akkor azt ne fogyasszuk. És még egyszer: fontos a megfelelő energiabevitel, folyadékbevitel.