Új szakmai ajánlás a gyermekkori Crohn-betegség terápiájában

2014. szeptember 30.

ures.tanyerEz év májusában megjelent az első gyermekkori Crohn-betegség kezelésére vonatkozó szakmai útmutató (guideline) az IBD-vel foglalkozó vezető európai lapban (Journal of Crohn’s Colitis)- értesültünk dr. Veres Gábor szakértőnktől.

A protokoll szerint az elsődleges választandó terápia az enterális táplálás. A Crohn-betegséggel diagnosztizált gyermekek kezelését ennek megfelelően azzal kell kezdeni, hogy a beteg kizárólag tápszert kap: hat héten keresztül napi két liternyi ellenőrzött, folyékony tápanyagot.

A szakmai útmutató alapjául az IBD-vel diagnosztizált gyermekeknek adott tápszeres kezelés klinikai vizsgálatok során bizonyított hatékonysága szolgál. Gyermekkorban a Crohn-betegség kezelésében alkalmazott szteroiddal 30 %-os biztonsággal érhető el nyálkahártya-gyógyulás, míg enterális táplálás során adott folyékony táplálással ere 75 %-os esélyünk van. Ez az eredmény arra enged következtetni, hogy a gyermekkori Crohn-betegség megjelenése és terjedése napjaink táplálkozásával van leginkább összefüggésben. A terápia során a szakorvosok kizárólag a tápláláson változtatnak, a környezet, a genetika ugyanaz marad. A kiváltó tényezők közül a táplálkozás főszerepét támasztja alá az a megfigyelés is, mely szerint 20 évvel ezelőtt szinte ismeretlen fogalom volt a gyermekkori Crohn-betegség, míg mára évente kb. 200 új gyulladásos bélbetegséggel élő gyermeket regisztrálnak Magyarországon. Amennyiben (főként) genetikai változások okoznák a gyermekkori gyulladásos bélbetegségek számának növekedését, az említett pár évnél sokkal hosszabb időnek kellett volna eltelnie a betegség ilyen mértékű elterjedéséhez.

Az enterális táplálás mellékhatásmentes, valamint a terápia idején be lehet adni a kezelésben részsülő gyermekeknek az aktuális és/vagy hiányzó oltásokat, ami az immunszupresszív szerek adása mellett nem lehetséges. Az igazsághoz hozzátartozik azonban, hogy nem mindig és nem mindenkinél válik be ez a terápia, vagyis a betegség kiváltó oka nem ismert.