Természetesen, de alkalmazkodva

2015. február 23.

“Hogyan érdemes viszonyulni az IBD-hez a mindennapokban?” – tettük fel a kérdést szakértőnknek, Dr. B. Kovács Judit főorvosnőnek.

“Tudomásul kell venni, hogy ez egy olyan tehertététele az egyén és a család életének, amelyet be kell kalkulálni a mindennapokba. Csak egy példát említek: előfordulhat, hogy a betegséggel élő gyermek minden reggel egy fél órát tölt a vécén. Célszerű tehát, ha a család többi tagja máskorra, pl. estére időzíti az ilyen jellegű tevékenységét. Apróságnak tűnik, de egy család életében nagyon is számít, hogy ki miként oldja meg a reggeli toalettjét, úgy, hogy senki ne késsen el az iskolából, a munkából.”

A túlzott kímélet és a túlzott lazaság közti mezsgye
Amennyire lehet ugyanakkor, hasonlítson az IBD-vel élő gyermek élete kortársai életéhez. A túlzott kímélet, az eltúlzott sajnálat nem tesz jót egy gyermeknek, tehát ezt kerülni kell. Nehéz persze eszerint élni – fűzte hozzá a sokat tapasztalt szakember. Valamennyi betegségtudat szükséges, hogy kialakuljon a gyermekben, hiszen tudnia kell, mennyire fontos hogy bevegye a gyógyszereit. Aki feledékenységre hajlamos – és miért ne lenne bárki az a tünetmentes időszakokban, különösen, hogy napjainkban rettenetesen megterheltek a gyerekek – az dolgozzon ki magában valamilyen módszert, praktikát, amely emlékezteti erre a feladatra – tanácsolta a Főorvosnő.

Mozogni úgy és annyit, amennyi jól esik
Fontos az is, hogy mozogjon a gyermek, de nem szabad olyan tevékenységeket végezni, ami súlyos hasi trauma veszélyével jár, ezért pl. az extrém sportok nem ideálisak – mondta B. Kovács Judit.
Egy Crohn-betegséggel élő ember életében előbb-utóbb valószínűleg szükségessé válik valamilyen hasi műtét – nem feltétlenül gyermekkorban – de egy Crohn-betegséggel élő embernek be kell kalkulálnia az életébe, hogy ez valamikor előfordulhat – ezért nem kell ezt a rizikót egy esetleges trauma rizikójával súlyosbítani – hangsúlyozta.
“Az, hogy kérjünk-e felmentést az iskolai testnevelés óra alól, rendkívül nagy mértékben függ attól, hogy milyen a testnevelő tanár. Amennyiben képtelen megérteni, hogy egy IBD-vel élő gyermek remissziós állapotban sem egészen egészséges, és így nem tud olyan mértékű fizikai erőfeszítéseket tenni, mint a társai – pl. nem tud 50 kört lefutni, csak 20-at – akkor jobb, ha a gyermeket felmentjük a testnevelési kötelezettség alól” – tanácsolta a szakértő.

Akinek van (pálya)választása
“A pályaválasztást illetően mindenképpen figyelembe kell venni, hogy az IBD egy hullámzó lefolyású betegség, melynek következtében nagy valószínűséggel az érintett fizikai teljesítő képessége nem ugyanolyan vagy nem mindig ugyanolyan, mint egy egészséges emberé. Célszerű, ha fizikailag nem nagyon megterhelő pályát választ valaki – feltéve, ha van választási lehetősége” – nyilatkozta Klubunknak a Főorvosnő.

Dr. B.Kovács Judit